Extraliga nakoniec prihlásená!
1. júla 2018Daniel Jendrichovský: Ľudia v Poprade ukázali, že to robiť vedia
4. júla 2018Na nasledujúcich riadkoch vám priblížime, prečo je využívanie popradskej Arény basketbalistkami v poslednej dobe náročné.
Na úvod niekoľko faktov:
– Aréna je mestská viacúčelová hala
– ročne dáva mesto Poprad na jej prevádzku viac ako 300 tisíc eur
– od roku 2006 slúžila športovcom, basketbalistom, futbalistom, futsalistom, športovému gymnáziu a príležitostne basketbalovej a volejbalovej reprezentácii
– v Aréne sa tiež konajú rôzne kultúrne a spoločenské podujatia
Tréningové časy
Arénu v súčasnosti využívajú na pravidelný tréningový proces študenti športového gymnázia, basketbalová mládež, futbalové prípravky, basketbalové prípravky a basketbalistky ženy – seniorky. Hala je v týždni využitá priemerne od 6:15 ráno do 20:00 večer, s výnimkou času od 11:30 do 13:00. Ťažko v takomto režime v súčasnosti rozšíriť priestor pre ďalšie športy a pohybové aktivity. Extraligové basketbalové zápasy hrajú ženy väčšinou každú druhú sobotu, prípadne v stredy.
Podujatia
Okrem pravidelných tréningov a zápasov sa v Aréne konajú rôzne podujatia. Či už jednorazové, koncerty, zápasy iných športov a podobne, ktorých príprava si ale tiež vyžaduje minimálne jeden deň obsadenia haly. Alebo viacdňové podujatia, ako sú výstavy, plesy, festivaly, ktoré vyblokujú všetky pravidelné športové aktivity na niekoľko dní.
Mestská hala, ktorá má na seba zarobiť?
Nevieme, kto vydal v januári tohto roku pokyn, že popradská Aréna musí na seba zarobiť a z tohto dôvodu je potrebné v nej usporadúvať čo najviac kultúrno-spoločenských podujatí. Ale tak to prezentuje vedenie haly. Už na prvý pohľad je takáto požiadavka nereálna. Totiž, táto hala by musela denne vygenerovať príjem takmer tisíc eur. Alebo (aj) výrazne začať šetriť na svojej prevádzke (ale o tom neskôr).
Viacúčelová hala slúži občanom, roky prevažne tým športujúcim, ale aj ďalším. To slovíčko viacúčelová je také zavádzajúce, no na druhej strane, iná športová hala s kapacitou a parametrami Arény pre halové športy v Poprade jednoducho neexistuje. Možno preto prevažne (zatiaľ) šport. Ale je to asi aj celkom logické, že hala s palubovkou, košmi a bránkami slúži športom na tomu uspôsobeným. Tak ako sa na zimnom štadióne nehrá futbal a na futbalovom štadióne sa nedá korčuľovať (a to ani v zime). V popradskej Aréne nerastie tráva ani ľad.
Ale naspäť k zárobkom. Z verejne dostupných informácií, ani zimný štadión ani futbalový štadión v Poprade si na seba jednoducho nezarobia. Je to služba občanom, ktorá v tejto krajine prevažne vždy bola (aj bude) „stratová“. Na tieto straty sa mesto Poprad napríklad aj v roku 2010 zaviazalo prispievať 5 % zo svojich výdavkov. Tak ako mesto Poprad prispieva na ďalšie „stratové“ služby občanom (mimochodom na tieto straty sa skladajú občania podielovými daňami, ktoré sú príjmom mesta). A teda, ani fontány v meste si na seba nezarobia a len plytvajú vodu. Ani ľadové plochy pre verejnosť na seba nezarábajú. Dokonca ani ihriská na sídliskách. Ani vianočné osvetlenie, ktoré tiež vlastne asi len míňa elektrický prúd. Správne uvažovanie?
Musí mestská hala šetriť?
Táto otázka asi súvisí s predchádzajúcim odstavcom. Je jednoducho fakt, že od januára tohto roka hala šetriť začala. Jedným z úsporných opatrení bolo svietenie. Roky sme nemali problém s osvetlením hracej plochy, no po zavedení úsporných opatrení v januári sme niekoľko mesiacov bojovali s pridávaním a uberaním osvetlenia. Svietenie v tejto hale je určite ekonomicky náročné, no na druhej strane je otázkou, či je riešením jednoducho stlmenie osvetlenia. Či to tak trochu neškodí zrakom našich športovcov, detí a rovnako ich športových výkonom. Či to je vlastne tak úplne bezpečné. Mimochodom, naše ženy za hodinu tréningu presvietia približne 2,50 eura, deti a mládež ešte menej… Aspoň že na zápasoch si rozsvietime. A tak by sme mohli pokračovať.
Ako súvisia podujatia v Aréne so športom?
Jednoducho. Ak je v Aréne štvordňová akcia, štyri dni netrénujete. Netrénujú deti, mládež, študenti, ženy. Všetci títo si musia nájsť na štyri dni iné priestory. V telocvičniach v meste, ktoré sú poriadne vyťažené. Musíte sťahovať športovcov, materiál, pomôcky. A víkendové akcie? V Aréne odohráva družstvo žien extraligové zápasy. Tie sa hrajú už roky v sobotu, taktiež basketbalový zväz roky žrebuje súťaž tak, že sa v celej krajine tieto zápasy hrajú v sobotu (a príležitostne stredu). To, kedy hráte, sa dozviete v polovici júla. Ale do konca februára od vás chcú vybrať dve soboty v mesiaci, ktoré budete od septembra hrať, aby tie ďalšie dve soboty mohli plánovať iné akcie. Reálna požiadavka? A keď nie ste jasnovidci, tak vám odporučia hrať v nedele, lebo soboty sú pre iné podujatia atraktívnejšie (a pomôžu Aréne na seba zarobiť). A prečo posledné dni tá panika? V septembri môžeme (všetky športy) trénovať v Aréne desať pracovných dní a jeden víkend. Nie, takto sa extraliga, ani iný šport, hrať nedá.
Opísali sme možno len najhlavnejšie problémy, s ktorými sa v popradskej Aréne potýkame. Tých malých je omnoho viac (veď načo písať napríklad o tom, ako vám o deviatej večer zavolajú, že vaše deti spáchali hrozný čin – zablatili koberec…).
Na dvoch stoličkách (niekedy otočených chrbtom) sa jednoducho sedieť nedá. Nemôžete mať v mestskej hale športy a zároveň chcieť generovať zisky. Nemôžete chcieť mať každú sobotu koncert a zároveň nemať kde poslať športovcov odohrať zápasy. Lebo ste za štyri roky ani jedno kryté športovisko nevybudovali…
Je to vedenie mesta, ktoré sa musí zamyslieť, akú prioritu určí svojim zariadeniam. A či je mesto odkázané zarábať na svojich halách (ak napríklad za rok skončí s prebytkom 3,7 milióna eur a s rezervou ďalších 9,5 milióna). Nebolo by na mieste namiesto šetrenia za tieto peniaze postaviť športové haly, telocvične pre menej priestorovo náročné kolektívne športy, malé športoviská pre bojové umenia či tanečníkov? Myslíme si, že vyháňaniu športov z Arény sa aj takýmito opatreniami dalo už dávno predísť. Mesto má mať určite aj mnoho ďalších priorít. My však nerozumieme fontánam, ani vianočnému osvetleniu. Tou našou prioritou je šport pre naše deti a mládež, za ten aj bojujeme.