Na otázky o 1. lige odpovedá Alena Kováčová

Zdieľaj

1ligaV uplynulých dňoch sme prostredníctvom niektorých médií a našej facebookovej stránky zverejnili informáciu, že BAMP prihlásila svoje družstvo žien do prvej ligy. Okrem pozitívnych a povzbudivých reakcií sme obdržali aj niekoľko otázok, ktoré sa týkajú štartu našich dievčat a žien v uvedenej súťaži. Za redakciu webu bamp.sk sme poprosili o zodpovedanie týchto otázok Alenu Kováčovú zo správnej rady Basketbalovej akadémie mládeže Poprad.

 

Bamp.sk: V médiách boli zverejnené informácie o prihlásení popradských žien do prvej ligy. Stretli sme sa s otázkou, či BAMP nevznikla hlavne pre zastrešovanie popradskej basketbalovej mládeže a teda aby nebola mládež ovplyvnená a ohrozená činnosťou družstva žien, tak ako tomu bolo v minulosti. Vieš nám k tomu povedať viac?

 

A. Kováčová:  Áno, môžem potvrdiť, že prioritou našej činnosti je neobmedzovať a neohrozovať  fungovanie celej mládeže pôsobením žien v súťaži. Je však potrebné  zopakovať jednu podstatnú skutočnosť. Pre prihlásenie junioriek do juniorskej  súťaže nemáme dostatok hráčok v juniorskom veku. Keďže sú veľmi talentované a niektoré sú dokonca aj v reprezentačných výberoch, vidíme v nich aj našu basketbalovú budúcnosť a chceme si ich u nás udržať. A tak po plánovanom doplnení družstva niekoľkými staršími hráčkami sme sa rozhodli prihlásiť ich do nižšej ženskej súťaže, ktorá je na podobnej kvalitatívnej úrovni ako najvyššia juniorská liga. Na tomto mieste by som tiež rada pripomenula, že naše dievčatá, vo všetkých vekových kategóriách, potrebujú okrem hernej motivácie v zápasoch a tréningoch aj inú motiváciu. Potrebujú vidieť hrať svoje staršie spoluhráčky, „idoly“, ktoré hrajú celoslovenskú ženskú súťaž. Dievčatá potrebujú vedieť, že keď športovo aj vekovo vyrastú, čaká ich ženská súťaž, ktorá im otvorí dvere do veľkého basketbalového sveta. 

 

Bamp.sk: Vráťme sa ešte k financiám. Rovnako zaznela otázka, či prihlásenie žien do prvej ligy nie je príliš veľké rozpočtové riziko. Môže si to BAMP dovoliť?

 

A. Kováčová: V žiadnom prípade nedovolíme, aby sa zopakovali chyby z minulosti. Rozpočet prvej ženskej ligy je na úrovni rozpočtu najvyššej juniorskej súťaže a od nákladov na extraligu má veľmi ďaleko. Jediným problémom pri našom zvažovaní bolo to, že malú časť dotácie z mesta Poprad, ktorú by sme inak mohli zužitkovať pre naše juniorky, nie je možné pre toto ženské družstvo použiť (hoci z 90% ide v tomto družstve o mládež). Všetkých fanúšikov, podporovateľov, ale aj rodičov môžem z tohto miesta ubezpečiť, že sme celú situáciu dobre zvážili a určite nepôjdeme do žiadneho rizika.

 

Bamp.sk: Družstvo žien nemá do prvej ligy zatiaľ hlavného sponzora. Dá sa táto súťaž hrať aj bez neho? Alebo je financií dostatok? Čo potom výzvy o spoluprácu k potenciálnym sponzorom a rodičom?

 

A. Kováčová: Basketbal sa dá hrať na rôznej úrovni. Nie len čo sa týka športového výkonu, ale aj samotného vybavenia, napr. oblečenia hráčok. Na športovej úrovni pracujú naši tréneri aj v súčasných podmienkach. Okrem toho sa ale snažíme, aby naše dievčatá hrdo rezprezentovali mesto Poprad a celý región, ktorý má svoju basketbalovú históriu a bol vždy baštou ženského basketbalu. Preto jedným z hlavných očakávaní od hlavného partnera družstva v prvej lige je dobudovanie zázemia pre toto družstvo, prefinancovanie dresov a ďalšieho rezprezentačného oblečenia hráčok a realizačného tímu. V minulosti bol takýmto partnerom ženského tímu napr. Whirlpool Poprad, ktorý svoju značku na niekoľko rokov spojil práve s popradským ženským basketbalom. Veríme, že nový hlavný partner prevezme túto štafetu podpory a aj vďaka nemu zostane Poprad basketbalovou metropolou pod Tatrami, pretože hráčky a personál by nám mohli závidieť aj oveľa väčšie centrá basketbalu. Mne samej na tom osobne veľmi záleží, pretože to bol práve Poprad, ktorý mi otvoril dvere do basketbalového sveta.

 

 

Komentáre