V Poprade sa oslavovalo a oceňovalo

Zdieľaj

65 rokovUplynulá aprílová sobota bola pre popradskú Basketbalovú akadémiu mládeže a pre celý popradský ženský basketbal veľkým sviatkom. V ARÉNE Poprad sa uskutočnili oslavy 65. výročia činnosti tohto športu v Poprade. Za celé toto obdobie v ženských kluboch pod Tatrami pôsobilo veľmi veľa kvalifikovaných trénerov, nadšencov a funkcionárov. Vychovali množstvo kvalitných basketbalistiek, neraz pôsobiacich v reprezentačných výberoch a spoločne napísali významné kapitoly histórie basketbalu. 

 

25Aby sa nezabúdalo na tieto významné osobnosti, Basketbalová akadémia mládeže Poprad usporiadala galavečer, počas ktorého sa najprv multimediálnou prezentáciou všetci prítomní vrátili do roku 1948 a postupne prechádzali významnými udalosťami, fotografiami a historickými materiálmi až do súčasnosti. Následne za účasti pozvaných hostí, významných osobností, medzi nimi primátora mesta Poprad Ing. Antona Danka, pod ktorého záštitou sa oslavy konali, generálneho sekretára SBA Mgr. Ľubomíra Ryšavého, či PaedDr. Boženy Gerhátovej, riaditeľky odboru športu Ministerstva školstva Slovenskej republiky, a za prítomnosti takmer tisícky divákov a fanúšikov, boli slávnostne oceňované osobnosti popradského ženského basketbalu. Patrili medzi nich hráčky, tréneri, ale aj ďalší, ktorí sa hlavne v začiatkoch písania basketbalovej histórie pričinili o rozvoj tohto športu v meste. Prostredníctvom listu prítomných pozdravil popradčan a novozvolený prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska a poprial všetkým basketbalistkám ešte veľa športových úspechov.

 

Ani história sa nezaobíde bez basketbalových nádejí, ktorým bola venovaná ďalšia časť galavečera. Mladšie mini žiačky vo svojom prvom zápase pred tak početným publikom predviedli svoje schopnosti a zručnosti, za čo ich všetci prítomní odmeňovali povzbudzovaním a nejedným potleskom.

 

26Program vyvrcholil exhibičným zápasom družstva žien Basketbalovej akadémie mládeže, ktoré pôsobí v I. lige žien, proti družstvu Tatraniek, ktoré tvorili bývalé popradské hráčky, stále aktívne sa venujúce basketbalu. Nastúpili tak mamy proti dcéram a rozhodne si ani jedna generácia nechcela nič nechať ujsť len tak bez boja. Zápas nakoniec vyhrali mladšie "ženy", avšak skôr ako výsledok všetkých potešilo množstvo zábavy a možnosť nastúpiť proti svojim najväčším basketbalovým vzorom. 

 

Ďakujeme všetkým, ktorí sa osláv zúčastnili, rovnako všetkým partnerom, ktorí napomohli zdarnému priebehu podujatia a rovnako patrí veľká vďaka všetkým, ktorí už viac ako 65 rokov basketbal v Poprade hrali a hrajú, trénovali a trénujú, či akýmkoľvek spôsobom podporovali a podporujú. 

 

Po oslavách zaspomínali hráčky i tréneri

 

Dlhoročný tréner popradských dievčat a žien Jozef Fillo: "Začalo to na obchodnej akadémii, kde som sa venoval vo voľnom čase dievčenskému basketbalu, neskôr z toho vzišlo družstvo žien. Boli to len popoludňajšie krúžky. Pri LVS Poprad následne vznikol basketbalový klub a tým to všetko začalo." Z mnoných spomienok aspoň jedna za všetky: "Nad predolympijskom turnaji dorasteniek v Barcelone na veľké prekvapenie sme tam zvíťazili."

 

Hráčka Popradu a členka úspešného družstva zo sezóny 1970 a 1971 MUDr. Viera Kallová: "Moje basketbalové začiatky, to bolo už veľmi dávno, ešte v Bratislave. V Poprade som bola už po skončení školy, po materskej dovolenke. Bolo dosť ťažké chodiť na tréningy a zápasy. Syn vždy nechal manželovi kopu plienok. Ale nie, boli to pekné časy. Kolektív bol výborný, basketbal to ale nebol taký, ako je teraz, bolo to o niečom inom. Ťažko sa to porovnáva, boli to iné časy. Mám na to ale veľmi dobré spomienky."

 

Dlhoročný tréner popradských hráčok Jozef Baran: "Ja som trafil práve na tie ročníky, ktoré sa fatk snažili. Pri mne trénovať, to bolo ťažko, bol som prísny tréner. Robili sme všeobecnú prípravu a to nám veľmi pomáhalo."

 

Zoznam ocenených hráčok:

MUDr. Viera Kallová

Božena Baová – Atanasová /in memoriam/

Jana Švejkovská – Hricková

Magda Benková – Hamaliarová

Eva Škrabalová – Ondrušková

Edita Krkošková – Ochotnícka

Ľudmila Kornajová – Lepešová

Beáta Nemčovičová – Totová

Jana Franková – Mišinská

Iveta Zlochová – Vastušková

Gabriela Almášiová – Husárová

Andrea Chupíková – Kuklová

Alena Kováčová

Lucia Kupčíková

Katarína Tetemondová 

 

Zoznam ocenených trénerov:

Jozef Fillo

Jozef Baran

Michal Madzin /in memoriam/

Martin Vnuk

Juraj Novák

Igor Záthurecký

Ing. Štefan Čuba /in memoriam/

Štefan Garba

Mikuláš Parnay

Gabriela Husárová

 

Zoznam ďalších ocenených osobností:

Marián Reichwalder

MUDr. Monika Bendíková

Viliam Gretch

 

Fotogaléria z osláv

 

 

 

Komentáre